Share

Başkan Aksak, Belediyeler Birliği Toplantısına katıldı

Toplantı Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında yapıldı Türkiye Belediyeler Birliği Meclis toplantısı Ankara’da yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı toplantıya Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin başkanlık etti.

Toplantıya Şanlıurfa’dan Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Siverek Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti grup başkanı Faruk Bayuk katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada "İstanbul'dan yılbaşından itibaren 85 bin kaçak göçmeni yakalayarak geri gönderme merkezlerimize veya ülkelerine sevk ettik." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İstanbul'dan yılbaşından itibaren 85 bin kaçak göçmeni yakalayarak geri gönderme merkezlerimize veya ülkelerine sevk ettik." dedi.

Resim
Toplantı öncesinde konuşan Soylu, göç konusuna değinerek geri dönüşlerde ciddi adımlar atıldığını belirtti.

İstanbul'da ve Türkiye'nin birçok yerinde çalışma başlattıklarını aktaran Soylu, şunları söyledi:

"İstanbul'a doğru yüklü bir akım söz konusu oldu. Yılbaşından itibaren buna ait bir tedbir almaya başladık. İstanbul'dan yılbaşından itibaren 85 bin kaçak göçmeni yakalayarak geri gönderme merkezlerimize veya ülkelerine sevk ettik. 12 Temmuz'da İstanbul'da başladığımız adımda şu ana kadar 60 bin Suriyeli kayıtlı olduğu illere doğru gidiyor. Eğer bu balansı sağlayamazsak Allah muhafaza bazen birileri tarafından kışkırtılan hadiselerin ve birtakım gerginliklerin önüne geçmekte zorlanacağımızı burada ifade edeyim."

Barış Pınarı Harekatı ile Güvenli Bölge tesis edildiğinde geri dönüşlerin hızlanacağını belirten Soylu, bölgesinde göçmen sayısı fazla olan belediyelerin, bu konuda kabiliyet geliştirmesi ve bilgi sahibi olmasının sürece katkı sağlayacağını ifade etti.

Oluşturulma Tarihi : 22.10.2019